Orezivanje stabala šljive – naši najkorisniji saveti
Da li vam je potrebna pomoć u vezi sa orezivanjem stabala šljive? Orezivanje je od suštinske važnosti da bi stabla rasla i davala plodove. Pročitajte naše najkorisnije savete ovde!
Dobro oblikovanje za mlado stablo šljive
U prvoj godini, dok se stablo ukorenjuje, nema velike potrebe za orezivanjem. Ali u drugoj godini, kada se krošnja počne oblikovati, vreme je za početak orezivanja. Odsecite grane koje rastu prema unutra u krošnju ili jedne drugima smetaju. Takođe uklonite grane sa oštrim uglovima, odnosno grane koje rastu prema gore, a ne prema napolje, jer postoji opasnost da se slome pod težinom plodova. Tokom faze razvoja stabla prikladno je orezivati u kasno proleće kako bi se podstakao rast izdanaka. Pogledajte naš asortiman orezivača.
Starija stabla šljive? Orezivanje za održavanje će biti dovoljno
Starijim stablima šljive potrebno je samo blago orezivanje, poznato kao orezivanje za održavanje. To uključuje sečenje bolesnih, oštećenih i mrtvih grana. Ne treba dirati glavnu strukturu starog stabla – pod pretpostavkom da je stablo pravilno oblikovano od početka. Krošnja treba da bude umereno retka i prozračna jer propušta više svetlosti i sprečava bolesti.
Kada je najbolje vreme za orezivanje stabala šljive?
Poželjno je starija stabla šljive orezivati tokom leta jer su inače osetljiva na gumozu, bolest koju uzrokuju bakterije. Leti su stabla najsnažnija i bolje odolevaju napadima gljivica truleži, dok u ostalim periodima godine prelaze u stanje mirovanja i postaju manje otporna.
Briga za porodično stablo
Ako imate porodično stablo, odnosno stablo na kojem koegzistira nekoliko različitih sorti šljive, važno je pratiti gde se nalaze različite sorte kako ne biste slučajno odsekli sortu.
Orezivanje je jednostavno – ali imajte na umu sledeće
Prilikom orezivanja stabala šljive važno je koristiti oštre i dobro očišćene makaze za orezivanje. Isto tako je ključno da su uslovi suvi kako spore gljivica ne bi dospele na nove rezane površine. Ako stablo ima bolesti kao što je rak voćki, makaze za orezivanje se moraju sterilisati između svakog reza kako bi se sprečilo širenje. To se može učiniti tako da se umoče u malu teglu metil-alkohola između svakog reza.
Prilikom orezivanja, uvek napravite rezove neposredno iznad grane ili pupoljka okrenutog prema spolja. Grana će nastaviti da raste u smeru prema kojem pupoljak pokazuje, a vi želite da izbegnete grane koje rastu u krošnju ili jedna u drugu. Nemojte rezati preblizu pupoljka, ali isto tako ne ostavljajte dugi komad ili „vešalicu“ na grani.
5 saveta za orezivanje stabala šljive
- Počnite sa orezivanjem stabala šljive u njihovoj drugoj godini, nakon što se stablo ukoreni
- Mlađa stabla se mogu orezati u proleće, stimulišući rast mladica
- Starijim stablima šljive potrebno je samo blago orezivanje za održavanje, po mogućnosti tokom leta.
- Za orezivanje stabala šljive koristite oštre i dobro očišćene makaze za orezivanje
- Napravite rezove neposredno iznad grane okrenute prema spolja. Izbegavajte „vešalice“