Olive branch
Uputstva i vodiči

Orezivanje stabala masline – kako to uraditi

Stabla masline su relativno otporna i mogu da izdrže nekoliko mraznih noći i temperature ispod nule. Takođe podnose prilično jako orezivanje, što je korisno ako želite zadržati stablo masline niskim i lakim za održavanje. Dobro vreme za orezivanje stabala masline je u rano proleće. Potom ih možete oblikovati po želji, a nakon toga samo skraćivati po potrebi.

Stabla masline su dugovečna i otporna. Najstarije poznato stablo masline staro je preko 3000 godina i nalazi se na Kritu, ali tipičan životni vek im je oko 1500 godina. Stablo masline može narasti između 5 i 12 metara u svom prirodnom okruženju, ali raste znatno niže i sporije u severnim klimama. Zbog toga je pogodno za uzgoj u saksijama, koje se mogu pomerati kako se godišnja doba menjaju.  

Orezivanje stabala masline odličan je način da se stablo oblikuje, a istovremeno se poboljšava cirkulacija vazduha u krošnji i omogućava se da više sunčeve svetlosti prodre. To koristi stablu i stimuliše rast novih grana i cvetova. 

Pustite da stablo masline miruje 

Tokom leta, stabla masline se mogu držati napolju; uživaće u toplom vremenu i bujati na sunčanim do delimično senovitim mestima. Međutim, tokom zime u hladnim regionima, stabla masline je potrebno staviti na svetlo i hladno mesto, idealno u staklenu baštu ili na zatvoren balkon gde temperatura ostaje između 5 i 12 stepeni Celzijusa. Period zimskog mirovanja je ključan, to je vreme kada se formiraju pupoljci. Ako nema zimskog mirovanja – neće biti ni cvetova, a samim tim ni ploda masline. Izbegavajte orezivanje stabla masline u zimu, umereno zalivajte i ostavite stablo da miruje. 

Kada je vreme za orezivanje stabla masline? 

Dugački izdanci se mogu orezivati bilo kada, ali značajno orezivanje je najbolje uraditi na kraju perioda zimskog mirovanja kada se svetlost vraća i stablo se ponovo „budi“. Tada možete oblikovati stablo kako želite, osim ako više volite da pustite da raste prirodno – u tom slučaju, samo orežite suve grane. Sasvim je dovoljno orezivati stablo masline jednom godišnje jer ono raste prilično sporo. Isto tako, vodite računa da ne orezujete previše mlado stablo masline. Bolje je da ga pustite da malo raste pre nego što počnete da ga oblikujete. Tokom prvih nekoliko godina, nije toliko važno orezivati stabla masline na godišnjem nivou. To postaje važno tek onda kada je stablo dovoljno staro da počne da daje plodove, a to je obično kada je stablo staro oko dve godine i visoko oko jedan metar. Ako ga budete pravilno negovali, možete se radovati zelenilu koje će vam pružiti stablo masline tokom mnogo godina.  

Šta treba ukloniti?  

Kada orezujete stabla masline, potrebno je da uklonite mrtve grane i grane koje je napala bolest. Ali takođe je važno uklanjanje vodenih izdanaka koji uzimaju energiju od stabla, grana koje rastu prema unutra i grana koje zasenjuju krošnju. Pomoću oštrih makaza za orezivanje isecite što je moguće bliže deblu i odmah izvan kragne grane. Obavezno očistite makaze za orezivanje pre sečenja da biste izbegli moguće inficiranje reza. Grane deblje od 6–7 cm bolje je iseći testerom. Za deblje grane, one koje se ne mogu odstraniti makazama za orezivanje, prikladno je koristiti, na primer, orezivač ili teleskopsku testeru.