Prihranjivanje travnjaka – kako to uraditi
Prihranjivanje travnjaka (tj. nanošenje tankog sloja organskog materijala na ceo ili delove travnjaka) sjajan je način da dobijete zdravije travnjake raskošno zelene boje. Nastavite da čitate kako biste saznali kako da učinite svoju baštu lepom i budete uspešni u procesu prihranjivanja travnjaka đubrivom.
Zašto je potrebno prihranjivanje travnjaka?
Prihrana travnjaka sastoji se od grubog peska, idealno sa zrncima veličine između 2 i 8 mm. Kada pesak prodre u tlo, čini ga prozračnijim, što pomaže da trava raste bolje i gušće. Prihranjivanjem se stvaraju dobri uslovi za travu, a istovremeno smanjuje rizik od bujanja i ukorenjivanja korova. Prihranjivanje je takođe odličan način za izravnavanje neravnina i uklanjanje mahovine sa travnjaka.
Različite vrste prihrane
Različite vrste prihrane su dostupne, a osim peska postoje i gotove mešavine koje možete kupiti. Često se sastoje od jednog dela kompostnog materijala i jednog dela peska. Mešavina osigurava da ima težinu, lako tone između noževa i ne ispira se tokom zalivanja.
Kako obaviti prihranjivanje?
Započnite košenjem trave i grabuljanjem svih otkosa kako prihrana ne bi završila na njima – prihrana je najefikasnija kada je neposredno na tlu. Rasporedite gomilice prihrane po celom travnjaku, 2–4 litre po kvadratnom metru. Rasporedite prihranu pomoću grabulja ili metle i osigurajte da pravilno utone između vlati trave. Priroda će se zatim pobrinuti za ostalo, iako može proći nekoliko dana – ponekad i do nedelju dana pre nego što prihrana potpuno nestane u tlu.
Kada treba prihranjivati?
Prema nekima, rano leto je najbolje vreme za prihranjivanje travnjaka, dok drugi smatraju da je najbolje vreme ranije u proleće. Koliko često treba prihranjivati zavisi od stanja i okolnosti travnjaka: prihranjivanje svake godine, čak i nekoliko puta godišnje, ali svake tri do četiri godine obično je prikladan interval za tipičan travnjak.
Nadopunite đubrivom
Ako vam je trava na travnjaku tanka i retka i na travnjaku raste korov, možete dodati hranjive materije prilikom prihranjivanja. Prosejana kompostna zemlja, osušeno kokošje đubrivo ili prosejano, kompostirano prirodno đubrivo daje podsticaj hranjivim materijama koje koreni trave cene. Ako koristite kompostnu zemlju ili prirodno đubrivo, nanesite sloj od oko 1 cm pre nego što počnete sa prihranom. Osušeno kokošje đubrivo takođe je dobro, samo se pridržavajte uputstava na pakovanju. Ipak, trebalo bi da izbegavate sintetička đubriva jer smanjuju broj živih organizama u tlu. Štaviše, hranjive materije u sintetičkim đubrivima lako se isperu, završavajući u podzemnim vodama umesto da koriste travi.
Pročitajte više o đubrenju travnjaka.
Trava će vam biti zahvalna
Rezultat prihranjivanja će biti zeleniji, gušći i lepši travnjak. Štaviše, travnjak postaje izdržljiviji i otporniji na stresove kao što je suša. Ukratko, prihranjivanje je relativno jednostavan poduhvat koji ima značajan učinak.
6 saveta za prihranjivanje travnjaka:
- Pograbuljajte travnjak da biste uklonili grančice i lišće
- Pokosite travu pre prihranjivanja. Ako je to prvi put u godini, koristite najveću visinu košenja
- Rasporedite gomilice preko područja koje želite da prihranite. Računajte da vam je potrebno oko 2–4 litre po kvadratnom metru. Raširite prihranu metlom ili grabuljama
- Ako koristite prihranu za izravnavanje većih neravnina, posejte dodatno seme trave i održavajte područje vlažnim.
- Ogoljeni i izloženi delovi travnjaka imaju koristi od prihranjivanja nekoliko puta u sezoni
- Pustite da trava malo naraste pre nego što ponovo obavite prihranjivanje na istom tom mestu.