Vrtni kalendar – spisak zadataka za vrt
Šta se nalazi na ovoj stranici?
U vrtu se uvijek ima šta raditi. Ali kada je najbolje vrijeme za obavljanje određenih zadataka? Ovdje u našem vrtnom kalendaru ćete dobiti najbolje savjete na koje biste se zadatke trebali fokusirati svakog mjeseca.
12 mjesec
Januar
- Nova godina, vrijeme je za nove planove! Sada je vrijeme da počnete sanjati i planirati sve vrtne projekte za sljedeće proljeće – a ako sanjate o travnjaku koji se u osnovu sam održava, možda je vrijeme da sada počnete razmišljati o tome koja robotska kosačica odgovara vašem travnjaku da bi mogla biti instalirana i spremna za rad kada trava počne rasti.
- Ako živite na mjestu gdje ima snijega, obratite pažnju na to koliko ga ima – donekle debela deka može zaštititi biljke i grmlje, ali ako postane preteška i premokra, postoji rizik da će težina snijega slomiti neke grane i stabljike. Lagano otresite snijeg s grana i grmlja ako ih vidite da počinju previše visjeti pod teretom. Zaštitite mlade biljke i grmlje od malih gladnih životinja i snijega nabijanjem snijega oko podnožja biljke, tako da životinjice ne mogu doprijeti ispod postavljenih zaštitnih pokrivača/plahti. To će također zaštititi biljke od zimskog mraza.
- Ako je šteta već učinjena, možete kupiti ljekoviti balzam koji ćete nanijeti na deblo ili stabljike.
- Trava je krhka u mraznim i hladnim uslovima, pa izbjegavajte previše hodanja po travnjaku ili postavljanja velikih količina snijega prilikom raščišćavanja staza. Da li ste prošle jeseni zaboravili orezati stabla jabuke ili kruške? Ako ste pažljivi i obavite to pravilno, stabla kruške i jabuke se obično mogu orezivati u ovo doba godine, a da to ne uzrokuju previše soka. Naučite kako orezati drvo.
Februar
- Planiranje za sljedeće godišnje doba je gotovo, a vaš vrt će u februaru polako početi oživljavati. Sada je vrijeme da provjerite kosilicu i po potrebi je pošaljete na popravak.
- U proljeće je obično dug red u prodavnici, zato se pripremite prije nego što trava počne rasti i izbjegnite gužvu u lokalnoj prodavnici vrtnih mašina.
- Februar je savršen mjesec za razmišljanje o zaštiti osjetljivih biljaka i grmlja poput bijelog cedra i šimšira od proljetnog sunca prekrivanjem grančicama novogodišnje jelke ili polipropilenskom tkaninom, da biste spriječili da se i oni prerano "probude" iz zimskog sna i pokušaju izvući vodu iz smrznutog tla.
- Ako trajnice sada niknu iz zemlje, prekrijte ih jesenskim lišćem ili grančicama radi dodatne zaštite od mraza. Rezanje i malčiranje granica se može obaviti u februaru, ako to već niste obavili zimi.
Mart
- Provjerite travnjak – ima li puno mahovine? Ako ima, pažljivo je uklonite grabljama i iskoristite za pokrivanje bilja (ili upotrijebite sitni pijesak ako ima puno mahovine).
- Nakon što snijeg nestane, a temperatura bude između 10 i 15 °C, možete započeti s gnojenjem travnjaka. Nanesite gnojivo kada pada kiša. Dobro pravilo je da gnojite travnjak malo svake 4-5 sedmice, a većom količinom svake 6. do 8. sedmice.
- Sve dok pupoljci ne počnu nicati na stablima jabuke i kruške, sada se mogu orezivati. Isto se odnosi na živice.
- Ako je proljetno sunce jako, iako u tlu još uvijek ima mraza, dobro je zimzelene biljke zaštititi polipropilenskom tkaninom da bi se izbjeglo prerano nicanje. Zimzelene biljke možete i zalijevati toplom vodom jer će se mraz tada otopiti i biljka može početi ponovno crpiti vodu.
- Nakon što cvjetne gredice ponovno počnu nicati, možete odrezati sve što je uvenulo i staviti ga u vrtni kompost.
- Ako u vrtu ima puno žbunja koje treba ukloniti, testera za raščišćavanje je efikasan alat za ovu svrhu. Saznajte više o testerama za raščišćavanje.
April
- Počnite tražiti korov i iskopajte ga iz korijenja.
- Ako je travnjak malo istrošen, dobro je posijati novu travu tamo gdje je potrebno ili sjeme trave ravnomjerno rasporediti po cijelom travnjaku za najbolje rezultate. Održavajte površinu vlažnom i prekrijte vlaknastom tkaninom radi bržeg klijanja. Ako je proljeće suvo, vrijeme je da sada počnete zalijevati travnjak.
- Izvadite kosilicu i ostale vrtlarske alate i provjerite jesu li u dobrom stanju. Očistite, koristite sredstvo za uklanjanje hrđe ako je potrebno i uljem namažite drvene ručke. Da li treba nešto popraviti ili naoštriti noževe? Možda je vrijeme za kupovinu novog proizvoda? Ako razmišljate o kupovinu robotske kosačice za ovo godišnje doba, naš vodič vam može preporučiti model koji odgovara vašem travnjaku.
- Da li imate robotsku kosačicu? Pobrinite se da je pripremite za godišnje doba, bateriju potpuno napunite i ugradite nove oštre noževe da biste dobivali lijepe rezultate košnje bez ispucalih vrhova.
- Gnojite i poboljšavajte tlo kompostom oko grmlja i u gredicama. Vrijeme je i za orezivanje bilja poput lavande, a kada breza počne prolaziti, red dolazi na ruže.
- Da biste osigurali hranu pčelama, možete izuzeti područje na kojem raste proljetno cvijeće postavljanjem privremenih robotskih ograda da biste spriječili da robotska kosačica pokosi cvijeće. Saznajte više o kontroli zone.
Maj
- Trava počinje rasti na otprilike 8°C i vrijeme je da počnete kositi, ali pričekajte dok ne naraste više od 5 cm prije nego što započnete. Imajte na umu da trava najbolje uspijeva kad se u bilo kojem trenutku pokosi oko 1/3 dužine, stoga travnjak kosite u redovnim intervalima. Robotske kosačice obavljaju naporan posao umjesto vas i kose malo i često, tako da ne morate brinuti kada ćete kositi travu.
- Travnjak najbolje uspijeva kada je prozračen da bi bio gust i fin. Prozračivanje pomaže u oksigenaciji trave i poboljšanju odvodnje; voda i hranjive tvari prodiru do korijena i na travi raste više izbojaka. Nemojte to obavljati prerano jer rizikujete da oštetite travu dok je osjetljiva, nego pričekajte dok se trava ne razbuja i pokosite nekoliko puta. Ako imate robotsku kosačicu, ne zaboravite da označite gdje se nalazi kabl vodilice da biste izbjegli prijelom granične žice.
- Sada je najbolje vrijeme za sadnju novog drveća i grmlja.
Juni
- Vrt je tada u punom cvatu i veoma zelen, a travnjak bi u to vrijeme trebalo kositi otprilike jednom sedmično.
- Poduprite visoke trajnice štapićima ili stalcima kako se ne bi srušile pod kišom ili težinom cvjetova. Orezujte uvele cvjetove i obično će izrasti novi cvjetovi.
- Zalijevajte novoposađeno grmlje i drveće.
- Orezujte živicu od smreke tokom juna ili jula. Sada je savršeno vrijeme za napraviti dekorativne oblike na živici. Koristite konopac da biste stvorili veoma ravnu živicu. Pognojite grmlje i trajnice drugi put pred kraj juna.
Juli
- Ne zaboravite na zalijevanje i pobrinite se da vam se novi zasadi ne osuše. Započnite zalijevati kada se trava promijeni u tamnozelenu da biste izbjegli sasušen travnjak. Ako je početak ljeta veoma suv, dobro je zalijevati malo više, ako je moguće. Zalijevajte po mogućnosti ujutro, tako da bude manje isparavanja i izbjegavajte zalijevanje u kratkim periodima koje će uzrokovati rast površinskog korijenja.
- Stanjite voćke i poduprite viseće grane kako se ne bi slomile pod težinom voća.
August
- Počeo je period rezidbe (august, septembar), pa je sada pravo vrijeme za orezivanje većine drveća i grmlja. Provjerite Husqvarna testere za orezivanje.
- Započnite s vodenastim izbojima voćaka i granama koje rastu prema unutra.
- Prorjeđivanje voćki takođe daje veće i bolje plodove.
- Vrtlarska testera s baterijskim napajanjem je dobar alat za dosezanje visokih grana stabla, a njome se lako rukuje.
- Prorijedite i pomladite živice i grmlje koji su završile s cvjetanjem.
- Sjetva trave u augustu je efikasna. Sjeme brzo klija na vrućini, a tlo i zrak su dovoljno vlažni da spriječe isušivanje sjemena. Tek zasijanu travu treba zalijevati malo i često i redovno, a utvrđeni travnjak treba zalijevati rjeđe i obilnije, tako da voda duboko prodire.
- Prorijedite grmlje ribiza i ogrozda nakon berbe. Uklonite zakržljale, žgoljave i grane koje se isprepliću da bi zrak i svjetlost ušli u grmlje. Prorijedite i grmlje maline i uklonite sve izdanke na kojima su bile bobice.
- Iskopajte i podijelite cvjetne proljetne trajnice ako su postale velike i želite ih razmnožiti.
- Ako imate listopadnu živicu, poput suručice, gloga ili biserka, vrijeme je da je podrežete, a dobro je vrijeme i za šišanje topijarnog grmlja.
Septembar
- U periodu od septembra do novembra preporučujemo gnojenje travnjaka jesenskim gnojivom (sadržaj azota 3–6%) nekoliko sedmica prije prvog mraza za najbolji efekt. Zbog toga je trava zimi otporna na hladnoću, a ovog proljeća će joj dati veću snagu.
- Uberite voćke i uklonite vjetrobrane s travnjaka. Najbolje vrijeme za orezivanje voćki je kad završite s berbom. Uklonite i preostale voćke na stablima jer mogu imati zarazne gljivične bolesti.
- Sada je i dobro vrijeme za novu sadnju, poput gredica, drveća i grmlja.
- Ako razmišljate o novom travnjaku, septembar je pravo vrijeme i za ovo.
- Sada je dobro vrijeme za ponovno prozračivanje.
Oktobar
- Sada je vrijeme za zatvaranja vrta. Obavite posljednje košenje travnjaka. Posljednjih nekoliko puta malo podignite visinu rezanja da bi trava bila dovoljno jaka za zimu i snijeg.
- Unesite vrtni namještaj i biljke u saksijama – noćni mraz može iznenada doći i naštetiti biljkama i saksijama.
- Prikupite lišće na travnjaku i stavite ga u kompost ili upotrijebite za zaštitu osjetljivih biljaka. Ostavljanje debelog sloja lišća na travnjaku povećava rizik od mahovine i plijesni, stoga što više raščistite travnjak prije zime. Duvač za lišće obavlja posao brzo i lako.
Novembar
- Većina poslova koji se ne obavljaju o oktobru i dalje se mogu obaviti u novembru, ovisno o situaciji. Ako snijeg još nije pao, a ni mraza nema, još uvijek ima vremena za rašćišćavanje radi pripreme travnjaka ili zemlje za sadnju živice, drveća ili grmlja za proljeće.
- Spremite robotsku kosačicu tokom zime ili je pošaljite jednom od naših ovlaštenih trgovaca kompanije Husqvarne radi servisiranja i zimskog održavanja. Ne zaboravite da baterija robotske kosačice mora biti potpuno napunjena i zaštićena od smrzavanja tokom zimskog skladištenja. Dostupne se pametne zidne vješalice koje olakšavaju njihovo vješanje, kao i stanica za punjenje tokom zime, a imamo i komplet za čišćenje ako želite očistiti kosačicu nakon dugog godišnjeg doba.
- Ako imate proizvode na bateriju, preporučujemo punjenje baterije na 50% prije zime radi dužeg vijeka trajanja. Baterije je najbolje čuvati na temperaturi 5–25 °C.
- Uredite prilaz i u velike saksije posadite zimzelene biljke poput bršljana, šimšira, smreke ili čempresa.
Preporučeni proizvodi
(6)