Insekti će vam zahvaliti i na hrabrosti u postavljanju "divljeg kutka" u svom vrtu: od gomila kamenja i suhog granja do zidova prekrivenih bršljanom – svi oni pružaju stanište i sklonište mnogim vrstama insekata i pauka, gmazovima, vodozemcima, pticama i malim sisavcima. Između proljeća i ljeta neke vrste divljih pčela polažu jajašca u postojeće ili samostalno izbušene rupe u drvenastim strukturama ili stabljikama. Ako želite pomoći ovim pčelama, suho granje možete i neprimjetno nagomilati ispod grmlja.
Vrt pogodan za pčele
Dobrobit pčela i drugih insekata je važna mnogim ljudima. Stoga smo sastavili osam korisnih savjeta kako bi vaš vrt bio pogodan za pčele i kukce.
Dobrobit pčela i drugih insekata je važna mnogim ljudima. Stoga smo sastavili osam korisnih savjeta kako bi vaš vrt bio pogodan za pčele i kukce.
Savjeti za vrt pogodan za pčele
Dobrobit pčela i drugih insekata je veoma važno mnogim ljudima. Stoga smo detaljno razgovarali s našim partnerom, Bienenbotschaftom (Ambasada za pčele) i sastavili smo osam korisnih savjeta i zanimljivih osnovnih informacija da biste svoj vrt, terasu ili čak balkon učinili pogodnim za pčele i insekte.
Važno: Kada dizajnirate svoj vrt, nemojte misliti samo na pčele nego na sve insekte općenito. Uostalom, primarna vrijednost tih životinja leži u oprašivanju, a ne u proizvodnji meda.
1. Hranite pčele cijelu godinu
„Kada birate biljke za vrt i terasu, koristite domaće biljke gdje god je to moguće jer će se divlje pčele prilagoditi lokalnim biljkama koje imaju za hranu,“ objašnjava Moses iz organizacije Bienenbotschaft. Divlja vrsta je uvijek poželjnija od kultivirane biljne vrste. Izbjegavajte dvostruko cvijeće – lijepo izgleda, ali toliko latica djeluje kao prepreka između pčela i nektara i peludi, zbog čega je takvo cvijeće prilično bezvrijedno kao hrana. Umjesto toga odaberite mješavinu biljaka koje se uzgajaju na ekološki način, a koje cvjetaju tokom cijele godine i opskrbite insekte hranom. Pčele će vam biti zahvalne što im pružate tako obilnu hranu, posebno na početku i na kraju vegetacijskog perioda, tj. proljeća i jeseni. Biljke u nastavku su posebno pogodne:
2. Livada ili travnjak?
Svaki vrtlar bi se trebao zapitati: "Želim li radije livadu s korisnim korovom ili zeleni travnjak?" Postoje jaki argumenti za oboje. Posebno na većim imanjima, prostrana, održavana livada zahtijeva manje košnje i pruža vrijedno stanište divljim životinjama. Međutim, mnoge porodice žele travnjak bez djeteline i drugih uljeza, tako da njihova djeca mogu bosa hodati po vrtu, a da ih insekti ne bodu.
3. Drveće, živice i grmlje pogodni za pčele
Živica, grmlje i drveće nisu samo važan izvor hrane, posebno u gradovima, već pružaju i mjesta za skrivanje i gniježđenje brojnih vrsta insekata,” otkriva Antonio iz Bienenbotschafta. Stoga (različitim) pojedinačnim grmovima treba omogućiti da slobodno rastu na odabranim mjestima i donose cvijeće i voće, čak i u malim vrtovima. I ovdje je kombinacija različitih sorti idealna da bi insekti mogli pronaći hranu tokom svakog godišnjeg doba.
Ovi grmovi su posebno dobri za pčele: drenjak (Cornus mas), glog (Crataegus) i divlja ruža. Što se tiče drveća, pokušajte s vrbom ivom (Salix caprea), voćkama poput divlje trešnje ili jabuke i evodijom (Euodia hupehensis) (iako nija autohtona).
4. Ne mora se uvijek raditi o ogromnoj livadi: spiralne gredice i „divlji kutci“
Mirisne, ukusne i, prema Bienenbotschaftu, pravo bogatstvo ne samo za pčele, već i za nas: spiralne gredice zasađene biljem poput žalfije, mažurana, majčine dušice i slično nude puno hrane za insekte. I hrane pčele tokom cijele godine: ružmarin cvjeta u proljeće, žalfija u ljetnim mjesecima, dragoljub čak i u septembru, a timijan cvjeta do oktobra. Pored toga, brojne rupe, pukotine i šupljine pronađene u ovakvim gredicama predstavljaju dobro stanište insekata za uzgoj potomstva.
5. Hrana za pčele i insekte na balkonima i terasama
Lako je pretvoriti terase i balkone u pčelinji raj i s kadicama ili kutijama za cvijeće. Plava magla (Caryopteris) je posebno pogodna za tu svrhu. Dodatni savjeti za biljke u saksijama koje su izuzetno pogodne za pčele:
- Kombinacija cvijeća koje cvjeta do oktobra: neven, zijevalica i dragoljub.
- Kombinacija bilja i cvijeća: matičnjak i majčina dušica sa zvončićima ili kadifama.
- Za jelo i privlačno pčelama: jagode, patlidžan, paprike ili ljute papričice ili paradajz u saksijama.
- Saksije s mirisnim biljem: lavanda, žalfija, limunski timijan i origano.
6. Pomoć za košnice pčela
Pored prikladnih biljki, divljim pčelama je potrebna pomoć za stvaranje košnica u radijusu od 200 do 300 metara od biljaka koje pčele koriste za prehranu. Nažalost, mnoga pomoćna sredstva za košnice divljih pčela na tržištu ne daju pogodnosti koje potrošači žele jer su izrađena od neprikladnih materijala ili nisu izrađena na pravi način. Spomenuti divlji uglovi, stari zidovi i gomile suhog granja su često već na mjestima na kojima pomažu pčelama.
Pored prikladnih biljki, divljim pčelama je potrebna pomoć za stvaranje košnica u radijusu od 200 do 300 metara od biljaka koje pčele koriste za prehranu. Nažalost, mnoga pomoćna sredstva za košnice divljih pčela na tržištu ne daju pogodnosti koje potrošači žele jer su izrađena od neprikladnih materijala ili nisu izrađena na pravi način. Spomenuti divlji uglovi, stari zidovi i gomile suhog granja su često već na mjestima na kojima pomažu pčelama.
Bienenbotschaft je u saradnji s istraživačima stvorio savršen prirodni dom za pčele: prirodne košnice od drveta habeetat®,usklađene s Zeidlerovim pčelarskim principima. Košnica se izrađuje tako da se u deblu stabla napravi šupljina koja pčelama i ostalim insektima osigurava stanište koje odgovara njihovoj vrsti. Pčele smještene na ovaj način se ne koriste za uzgoj meda, nego se ostavljaju da žive zdravijima pčelinjim životom u što većem miru.
7. Ne zaboravite na pića
Čak i insekti moraju piti. Male korita u velikim kamenjima ili kupke za ptice s velikim kamenom smještenim u njima i ispunjenim vodom u sunčanim danima čine odlična mjesta za dolazak pčela na piće. I vrtni ribnjaci također čine odlične izvore vode za mnoge životinje i, naravno insekte. Usput, jeste li znali da mnogim divljim pčelama voda treba ne samo da bi je pile, već prvenstveno da bi sagradile košnicu? Vodu koriste kao mort za ćelije.
8. Bez pesticida
Oni koji preferiraju prirodnije vrtne krajolike izbjegavaju korištenje pesticida i umjetnih gnojiva. Gotovo uvijek postoje dobre, prirodne alternative. Korištenje korisnih insekata u borbi protiv štetnika je isprobano i ispitano, a ti insekti se sada mogu naručiti lako i jeftino putem interneta. U slučaju sumnje, uklanjanje ili orezivanje oboljelih biljaka ili biljaka zaraženih štetnicima također je bolja alternativa u vrtovima pogodnim za pčele.
Kombiniranjem različitih pristupa vrtu pogodnom za pčele, svaki vrtlar može obaviti svoj dio posla da bi osigurao dobrobit naših dragocjenih pčela.
Povezani članci
Prikazuje se 10 od 86