Grass
Priručnici i vodiči

Prihranjivanje travnjaka – kako se radi

Prihranjivanje travnjaka je sjajan način da on postane zeleniji i zdraviji. Nastavite čitati kako biste saznali kako uspjeti u svojoj bašti i kako dopuniti prihranjivanje travnjaka gnojivom.

Zašto trebate prihranjivati?  

Prihranjivanje se sastoji od grubog pijeska, idealno sa zrncima između 2 i 8 mm. Kada pijesak prodre u tlo, čini ga prozračnijim, što pomaže travi da raste bolja i gušća. Prihranjivanje stvara dobre uslove za travu, a istovremeno smanjuje rizik od bujanja i ukorjenjivanja korova. Prihranjivanje je također odličan način da izravnate neravnine i riješite se mahovine u travnjaku. 

Različite vrste prihranjivanja

Dostupne su razne vrste prihranjivanja, a osim pijeska postoje i gotove mješavine koje možete kupiti. Obično se sastoje od jednog dijela komposta i jednog dijela pijeska. Mješavina osigurava da prihrana bude teška, lako tone između oštrica i ne ispire se tokom zalijevanja. 

Kako prihranjivati?

Započnite s košenjem i grabljanjem pokošene trave kako se prihranjivanje ne bi tu završilo – najučinkovitije je direktno na tlu. Po cijelom travnjaku rasporedite gomile gornjeg sloja, 2–4 litre po kvadratnom metru. Raspodijelite prihranu uz pomoć grablji ili metle i osigurajte da pravilno utone između vlasi trave. Priroda će se onda pobrinuti za ostalo, iako može proći nekoliko dana – ponekad i do sedmicu dana prije nego što prihrana potpuno nestane u tlu. 

Kada trebate prihranjivati?  

Prema nekima, rano ljeto je najbolji mjesec za prihranjivanje travnjaka, dok drugi smatraju da je najbolje vrijeme ranije u proljeće. Koliko često to trebate raditi zavisi od stanja i okolnosti travnjaka: neki prihranjuju svake godine, čak i nekoliko puta, ali svake tri do četiri godine obično je prikladan interval za uobičajen travnjak. 

Dopunite gnojivom  

Ako vam je travnjak tanak i rijedak te na njemu raste korov, pri prihranjivanju možete dodati hranjive tvari. Prosijano kompostno tlo, sušeno kokošje gnojivo ili prosijano, kompostno prirodno gnojivo daju hranjive tvari koje korijenje trave cijeni. Ako koristite kompostnu zemlju ili prirodno gnojivo, nanesite sloj od oko 1 cm prije nego što počnete s prihranjivanjem. Osušeno kokošje gnojivo također je uredu, samo se pridržavajte uputstava na pakovanju. Međutim, treba izbjegavati sintetička gnojiva jer smanjuju broj živih organizama u tlu. Štaviše, hranjive tvari u sintetičkim gnojivima se lako isperu, završavajući u podzemnim vodama umjesto da koriste travi.  
Pročitajte više o gnojenju vašeg travnjaka

Vaša trava će vam biti zahvalna 

Rezultat prihranjivanja će biti zeleniji, gušći i ljepši travnjak. Štaviše, postaje izdržljiviji i otporniji na stresove poput suše. Ukratko, prihranjivanje je relativno jednostavan poduhvat koji ima značajan učinak. 

Šest savjeta za prihranjivanje vašeg travnjaka: 

  1. Pograbljajte travnjak da uklonite, npr., granje i lišće
  2. Pokosite travu prije nego što prihranite travnjak. Ako je to prvi put u godini, koristite najveću visinu rezanja 
  3. Rasporedite gomile preko područja koje želite prihraniti. Odvojite oko 2–4 litre po kvadratnom metru. Širite prihranu metlom ili grabljama
  4. Ako koristite prihranjivanje za izravnavanje većih neravnina, posijte dodatno sjeme trave i održavajte područje vlažnim.
  5. Istrošeni i izloženi dijelovi travnjaka imaju koristi od prihranjivanja nekoliko puta u sezoni
  6. Pustite da trava malo naraste prije nego što ponovo prihranite isto mjesto.