Aspire Pruner P5
Priručnici i vodiči

Obrezivanje stabala šljive – naši najpopularniji savjeti

Treba vam pomoć kod obrezivanja stabla šljive? Obrezivanje je nužno kako bi drveće napredovalo i davalo plodove. Pročitajte naše najpopularnije savjete ovdje!

Dobar oblik za mlado stablo šljive  

U prvoj godini, dok se stablo ukorjenjuje, nema velike potrebe za obrezivanjem. Ali u drugoj godini, kada se krošnja počne oblikovati, vrijeme je za početak obrezivanja. Odrežite grane koje rastu prema unutra u krošnju ili se međusobno guraju. Također uklonite grane pod oštrim uglovima, tj. grane koje rastu prema gore, a ne prema vani, jer postoji opasnost da se slome od težine plodova. Tokom faze razvoja stabla prikladno je obrezivati u kasno proljeće kako bi se potaknuo rast izdanaka.

Imate starija stabla šljive? Obrezivanje za održavanje će biti dovoljno  

Starijim stablima šljive je potrebno samo lagano obrezivanje, poznato kao obrezivanje za održavanje. To uključuje rezanje bolesnih, oštećenih i mrtvih grana. Ne treba dirati u glavnu strukturu starog stabla – pod pretpostavkom da je stablo pravilno oblikovano od početka. Krošnja treba biti umjereno rijetka i prozračna jer propušta više svjetla i sprečava bolesti. 

Kada je najbolje vrijeme za obrezivanje stabala šljive?  

Poželjno je starija stabla šljive obrezivati tokom ljeta jer su inače osjetljiva na gumozu, bolest koju uzrokuju bakterije. Stabla su ljeti najsnažnija i bolje odolijevaju napadima gljivica truleži, dok u ostalim periodima godine prelaze u stanje mirovanja i postaju manje otporna. 

Njega porodičnog stabla

Ako imate porodično stablo, tj. stablo na kojem koegzistira nekoliko različitih sorti šljive, važno je pratiti gdje se nalaze različite sorte kako ne biste slučajno odrezali sortu. 

Obrezivanje je jednostavno, ali imajte na umu sljedeće  

Kod obrezivanja stabala šljive važno je koristiti oštre i dobro očišćene orezne makaze. Također je ključno da su uslovi suhi kako spore gljivica ne bi dospjele na novoizrezane površine. Ako stablo ima bolesti kao što je rak voćki, orezne makaze se moraju sterilizirati između svakog reza kako bi se spriječilo širenje. To možete učiniti tako da ih umočite u malu teglu metilnog alkohola između svakog reza. 

Prilikom obrezivanja, uvijek napravite rezove neposredno iznad grane ili pupoljka okrenutog prema vani. Grana će nastaviti da raste u smjeru prema kojem je pupoljak okrenut, a trebate izbjeći grane koje rastu u krošnju ili jedna u drugu. Nemojte rezati preblizu pupoljka, ali također ne ostavljajte dugi komad ili komad koji visi na grani.  

Pet savjeta za obrezivanje stabala šljive 

  • Počnite obrezivati stabla šljive u njihovoj drugoj godini, nakon što se stablo ukorijeni  
  • Mlađa stabla mogu se obrezivati u proljeće, stimulirajući rast mladica  
  • Starijim stablima šljiva je potrebno samo lagano obrezivanje za održavanje, po mogućnosti ljeti.  
  • Kod obrezivanja stabala koristite oštre i dobro očišćene orezne makaze 
  • Napravite rezove neposredno iznad grane okrenute prema vani. Izbjegavajte komade koje vise