Olive branch
Priručnici i vodiči

Obrezivanje stabala masline – kako se radi

Stabla masline su relativno otporna i mogu izdržati nekoliko mraznih noći i temperature ispod nule. Također podnose prilično jako obrezivanje, što je korisno ako želite zadržati svoje stablo masline malim i pod kontrolom. Dobro vrijeme za obrezivanje stabala masline je rano proljeće. Zatim ga možete oblikovati po želji, a nakon toga samo šišati po potrebi.

Stabla masline su dugovječna i otporna. Najstarije poznato stablo masline staro je preko 3000 godina i nalazi se na Kreti, ali uobičajen životni vijek je oko 1500 godina. Stablo masline može narasti između 5 i 12 metara u svom prirodnom okruženju, ali raste znatno kraće i sporije u sjevernim klimatskim uslovima. Stoga je vrlo prikladno za uzgoj u posudama koje se mogu premještati s promjenom godišnjih doba.  

Obrezivanje stabala masline je izvrstan način oblikovanja stabla, a istovremeno poboljšava cirkulaciju zraka u krošnji i omogućava prodor više sunčeve svjetlosti. To koristi stablu i potiče rast novih grana i cvjetova. 

Neka se stablo masline odmori 

Ljeti se stabla masline mogu držati na otvorenom; uživaju u toploti i uspijevaju na sunčanim do djelomično zasjenjenim mjestima. Međutim, tokom zime u hladnim krajevima ih treba staviti na svijetlo i hladno mjesto, idealno u staklenu baštu ili zatvoreni balkon gdje temperature ostaju između 5 i 12 stepeni Celzijusa. Zimski period odmora je ključan, jer se tada formiraju cvjetni pupoljci. Bez zimskog odmora nema cvijeća, a u konačnici ni maslina. Izbjegavajte obrezivanje stabla masline zimi, zalijevajte ga vrlo oskudno i nemojte mu smetati. 

Kada je vrijeme obrezivanja stabla masline? 

Duge mladice se mogu obrezivati u bilo koje vrijeme, ali značajnije rezanje je najbolje obaviti na kraju zimskog odmora kada se vrati svjetlost i stablo se ponovno „probudi”. Zatim možete oblikovati stablo kako god želite, osim ako ne želite da raste prirodno. U tom slučaju samo odrežite suhe grane. Stablo masline je dovoljno obrezati jednom godišnje jer ono tako sporo raste. Također, pazite da mlado stablo masline ne obrezujete previše. Bolje ga je pustiti da malo naraste prije nego što ga počnete oblikovati. Prvih godina nije toliko važno da stablo masline obrezujete godišnje. Ono postaje važno tek kada je stablo dovoljno staro da počne rađati plodove, obično kada je staro oko dvije godine i visoko oko jedan metar. Ako se o njemu pravilno brinete, možete očekivati dugogodišnje zelenilo stabla masline.  

Šta treba ukloniti?  

Prilikom obrezivanja stabala masline treba uklanjati suhe grane i oboljele grane. No također je važno ukloniti vodene klice koje uzimaju energiju drvetu, grane koje rastu prema unutra i grane koje zasjenjuju krošnju. Upotrijebite oštre orezne makaze i odrežite što bliže deblu i tik izvan ovratnika grane. Vodite računa da očistite orezne makaze prije rezanja kako biste izbjegli infekciju. Grane deblje od 6–7 cm bolje je odrezati pilom. Za deblje grane, koje se ne mogu ukloniti oreznim makazama, prikladno je koristit, npr., obrezivač ili vrtlarsku pilu.