Vrući kompost ili hladni kompost – koji je kompost najbolji?
Kompostiranje vrtnog otpada ima mnoge prednosti za vrt. Postoje različite vrste, uključujući hladni kompost i vrući kompost. Pročitajte više ovdje!
Kompostiranje vrtnog otpada ima mnoge prednosti. S jedne strane, lako se rješavate lišća, granja i sličnih materijala; s druge strane, s vremenom postajete samodostatni na tlu koje je bogato hranjivim tvarima. Postoje različite vrste komposta, a djeluju na malo drugačije načine. Hladni kompost? Vrući kompost? Koje kompostiranje odabrati za početnike ili profesionalce? Ovisi o tome šta namjeravate kompostirati. Postoje i neki trikovi koje je dobro znati kako bi kompost pružio vrhunske rezultate.
Hladni kompost, pogodan za vrtni otpad
U hladnom kompostu kompostirate vrtni otpad: lišće, granje i drugi materijal iz vrta. Neupućenom posmatraču može izgledati kao hrpa vrtnog otpada direktno na tlu, ali hladni kompost koji dobro funkcionira malo je sofisticiraniji od toga. Započnite postavljanjem grana i grančica na dno. Zatim, naizmjenično slažite vrtni otpad poput lišća, korova i grančica, a povrh toga dodajte nešto materijala bogatog dušikom poput pokošene trave ili stajskog gnojiva. Može se koristiti i zemlja, ali tada razgradnja traje duže.
Kako napraviti hladni kompost
Da biste ubrzali razgradnju, dobro je kompost ograničiti bočno kako bi zadržao vlagu i toplinu. Mreža, drvene palete ili pletene ograde od vrbe izvrsni su materijali za izgradnju komposta. Alternativno, možete koristiti gotove okvire od paleta. Složite tri ili četiri u visinu i vašà hladni kompost je spreman. Dobro je imati dva komposta: jedan u koji dodajete ovogodišnji otpad i drugi u koji premještate otpad u proljeće za daljnje kompostiranje.
Kisik i voda važni za kompostiranje
Kada hladni kompost bude visok oko jedan metar, treba ga pokriti lišćem, slamom ili iverjem drveta. Povrh stavite malo malča, piljevine ili suhog lišća. Važno je osigurati da kompost ne bude previše suh. Tokom suhih i toplih ljeta možda ćete morati povremeno zalijevati kompost. U proljeće kompost treba „prevrnuti“, odnosno izmiješati. Ako se materijal lako raspada, spreman je za upotrebu; u suprotnom, premjestite ga u kompost broj 2 za daljnje kompostiranje.
Vrući kompost, kada želite kompostirati otpad od hrane
Vrući kompost je izolirani spremnik dizajniran za bolje zadržavanje topline i održavanje procesa razgradnje aktivnim, čak i kada temperatura padne. Također je zaštićen od štakora, miševa i drugih nametnika, što vam omogućava i kompostiranje kućnog otpada. Pravilo za ono što se može kompostirati je jednostavno: ako nešto možete pojesti, možete to i kompostirati.
Vrući kompost – način smanjenja otpada
Vrući kompost vam pomaže značajno smanjiti količinu otpada i osigurava vam najfinije vrtno tlo – ako njime pravilno upravljate. U suprotnom, postoji veliki rizik da će imati neugodan miris i privlačiti muhe.
Ne zaboravite sitno usitniti ono što bacate u kompost, čime se ubrzava proces razgradnje. Kostima i velikim sjemenkama, kao što je sjemenka avokada, treba dosta vremena da se razgrade. Takav otpad je bolje baciti u običan otpad.
Ravnoteža – ključ učinkovitog kompostiranja
Ni prevlažno, ni presuho. Ravnoteža u kompostu je ključna. Ali ne radi se samo o sadržaju vlage – ravnoteža između dušika i ugljika je također važna za dobro funkcioniranje vrućeg komposta. Tvari koje sadržavaju najviše dušika, a koje možete dodati svom kompostu su urin, zatim mesni otpad i pokošena trava. Najbogatiji ugljikom su piljevina, novine i suho lišće.
Ako kompost postane prevlažan, dodajte isjeckane novine ili iverje drveta da se osuši. Ako je presuh, zalijte ga. Pokrijte površinu s malo malča bogatog ugljikom čime ćete odbiti muhe. Možete koristiti i piljevinu, suho lišće, odlomljene grane, staru travu, usitnjenu slamu i slične materijale. Povremeno promiješajte kako biste unijeli više kisika, čime se ubrzava razgradnja.
Gdje staviti kompost?
Hladan kompost se može staviti gotovo bilo gdje. Jedina važna stvar koju treba uzeti u obzir je izbjegavanje direktne sunčeve svjetlosti jer ga sunce može isušiti. U isto vrijeme želite imati koristi od sunčeve topline, stoga je poželjno blago zasjenjeno mjesto. Također je dobro kompost staviti tako da ga kiša može navlažiti.
Kompostiranje – stil života
Kompostiranje može izgledati kao nauka, a na neki način i jeste. U procesu razgradnje učestvuju mikroorganizmi, bakterije i gljivice, ali i larve i crvi. Kompostiranje je zanimljiv način da naučite kako priroda funkcionira i kako vraća ono što je nekad dala. Prikupljanje komposta treba postati dio ciklusa prirode.
7 savjeta za uspješno kompostiranje:
- otpad sitno nasjeckajte; ovo ubrzava razgradnju
- pripremite dvije kante za kompost, od kojih će jedna biti za naknadno kompostiranje
- održavajte ravnotežu vlage u kompostu: ni previše vlažan, ni previše suh
- pobrinite se da vaš vrući kompost bude zaštićen od štakora i drugih nametnika
- stavite kompost u polusjenu
- sva hrana je prikladna za kompostiranje, ali izbjegavajte kosti i velike sjemenke
- ponovite ciklus kompostiranja svakog proljeća