Efikasno čišćenje dvorišnih ploča – 5 načina
Izgledaju li dvorišne ploče monotono i obrasle mahovinom, algama i lišajevima? Ovdje predlažemo pet načina na koje mogu ponovo biti lijepe:
1. Izribajte i očistite
Isperite pločice crijevom za vodu i izribajte ih četkom za ribanje. Ako između pločica ima puno korova, možete ga ukloniti motikom za korov, po mogućnosti motikom s dugom drškom da stajanje i rad bili lakši.
2. Iščetkajte s pijeskom za fuge
Kada se pločice osuše, pospite pijesak za fuge na njih i istrljajte ih četkom za ribanje. Ovaj način čišćenja ima abrazivni učinak, a može biti i efikasan za uklanjanje mrlja od kamenca na betonskim pločama.
3. Isperite uređajem za pranje pod visokim pritiskom
Uređaj za pranje pod visokim pritiskom je praktičan alat za čišćenje kamenih pločica. Uređaj za pranje pod visokim pritiskom je najbolje koristiti s rotirajućim nastavkom za čišćenje površina. Efikasan je protiv lišajeva, koji su često bijeli ili sivi i obično veoma tvrdokorni, a ovaj nastavak šire raspoređuje vodu po površini, što je nježnije prema kamenim pločama. Ako koristite uređaj za pranje pod visokim pritiskom bez rotirajućeg nastavka, nemojte koristiti najjači pritisak. Umjesto toga koristite široki mlaz pod uglom od 30 stepeni da ne biste isprali pijesak za fuge ili oštetili pločice. Betonske pločice su poroznije od prirodnog kamena, pa budite naročito oprezni s njima.
Čišćenje samo vodom je ekološki prihvatljiv način čišćenja kamenih pločica. Međutim, kada je dostupnost vode oskudna, možda biste trebali štedjeti vodu. Savremeni uređaji za pranje pod visokim pritiskom troše znatno manje vode nego kada ispirete crijevom za vodu, a mogu se priključiti i na spremnike za kišnicu. Čišćenje uređajem pod visokim pritiskom nakon što je kiša padala nekoliko dana je najefikasnije jer se tada mahovina i alge lakše uklanjaju. Pobrinite se da uklonite svu ispranu mahovinu i alge da biste spriječili novi rast. Nakon čišćenja ćete ponekad trebati dodati malo novog pijeska za fuge između kamenih pločica.
4. Deterdženti
Da uklonite veoma tvrdokorne alge i mahovinu, na uređaj za pranje pod visokim pritiskom možete priključiti spremnik sa sredstvom za čišćenje kamenih pločica i dvorišnih ploča. Ali imajte na umu da neki kameni materijali, poput pješčenjaka, ne podnose kisele deterdžente, pa prvo provjerite s dobavljačem koji je deterdžent prikladan za vašu vrstu kamena. Protiv lišajeva možete koristiti posebno jake deterdžente, ali i sredstva za čišćenje kamenih ploča i sapun mogu biti efikasni, čak i ako neko vrijeme moraju odležati na površini prije nego što počnete ribati. Ako pločice i dalje izgledaju bez sjaja nakon uklanjanja prljavštine i algi, možete koristiti pojačivače boje da biste dobili ujednačen ton i finiji sjaj.
5. Preventivne mjere
Kada završite s čišćenjem, dobro bi bilo da poduzmete preventivne mjere kojima ćete zaštititi kamene pločice od ponovnog tvrdokornog obrastanja mahovinom i algama. Postoji, naprimjer ekološki prihvatljivo sredstvo za impregnaciju pločica i kamenih ploča koja su efikasna protiv mahovine, algi, naslaga kamenca i oštećenja od mraza i dobro ga je nanijeti jednom godišnje. Na raspolaganju je i pijesak za fuge koji sprječava rast korova stvaranjem uslova poput pustinjskih, a u mnogim slučajevima sprječava rast i korova i mahovine. Osim toga, pobrinite se da redovno čistite kamene ploče da biste smanjili novo širenje mahovine i algi.