Cijepanje drva
Drvo je jedan od najstarijih izvora energije poznatih čovjeku. A kako cijene energetskih izvora rastu, izgaranje drva je ponovno postalo važno – ne samo kao karakteristika koja daje ugodan ugođaj nego i za grijanje domova. Evo nekoliko savjeta koji olakšavaju cijepanje drva na sigurniji način.
Postoji zabuna u razumijevanju kada govorimo o rezanju drva. Šumarski stručnjaci često misle na sječu stabala, dok kućevlasnici s pećima na drva često misle na cijepanje. Ali zašto cijepati drva? Pa radi se samo o sušenju prije nego što se koristi za ogrev.
Drvo za ogrev se mora osušiti
Svježe drvo sadržava oko 45% vode, a cijepanje omogućava njegovo bolje sušenje jer kora drveća i kora breze djeluju kao barijera za vlagu i zadržavaju vlagu. Stabla posječena i iscijepana za ogrev u kasnoj zimi se ne mogu koristiti najranije do jeseni iste godine – idealno bi bilo da odleže i osuše se tokom jeseni i zime. Važno je ložiti samo suhim drvima, jer mokro drvo slabije gori i daje manje toplote. Osim toga se stvaraju čađa i katran koji se zadržavaju u dimnjaku i proizvode štetne emisije. Sadržaj vlage zapaljivog drva za ogrev je između 15 i 20%. Prilikom slaganja treba imati na umu da se drvo bolje suši ako se položi tako da preostala kora bude okrenuta prema dole.
Rezanje breze ljeti?
Bez obzira na to koristite li motornu testeru ili druge alate, najbolje vrijeme za sječu drva za ogrev je kada su cjepanice najsuše, a to je kasna zima i rano proljeće. Ako naručite drva i dobijete ih u tom periodu, počinjete s rezanjem cjepanica na odgovarajuće dužine. Po mogućnosti koristite kozu za rezanje jer olakšava rezanje i daje veću preciznost. A onda preostaje samo cijepanje. Pazite da drvo režete ravno, jer je cijepanje dijagonalno izrezane cjepanice na panju za rezanje teško ili nemoguće. Najlakši način je da rascijepate drva prilično brzo nakon što su stabla posječena. Ako se ostave predugo, postaju žilava i teže ih je cijepati.
Ako se breza siječe ljeti, dobro je da lišće ostane prije rezanja i cijepanja drva. Ono izvlači sok i omogućava brže sušenja drva. Nakon otprilike mjesec dana lišće će požutjeti, pa drvo možete rezati i cijepati na prikladne cjepanice za ogrjev. Naravno, uredu je cijepati drva za ogrev i na jesen. Zrak je obično suh tokom zime, što pruža dobre uslove za sušenje drva.
Koje je drvo za ogrev najbolje?
Koliko energije drvo daje ovisi o tome kako i gdje je stablo raslo. Uopšteno govoreći, stabla koja su sporo rasla na suhom tlu imaju veću gustoću, pa time i veći energetski sadržaj od stabala koja su rasla na vlažnom tlu. Ogrevna vrijednost se također razlikuje između različitih dijelova stabla, ovisno o vrijednostima masnoće i smole u drvu.
Kada je u pitanju energetski sadržaj po kubnom metru, prednjače teže vrste drva: bukva, hrast i jasen gore duže i daju lijep sjaj. Breza daje 2660 kWh/m3, a bukva 3032 kWh/m3, koju nadmašuje samo jorgovan koji daje nevjerojatnih 4500 kWh/m3. Međutim, drvo jorgovana je teško nabaviti u velikim količinama.
Četinari poput smreke i bora izgaraju dobro, ali daju manje toplote. Bor daje 2341 kWh/m3, a smreka samo 2022 kWh. Pored toga, prilikom izgaranja drvo četinara nastaje puno iskri, pa se mora zaštititi vratašcima ili zaštitnom ogradom. Također je moguće i pomiješati različite vrste drva pa i zajedno koristiti brezu i smreku za ogrev. Četinari su dobri i za potpaljivanje vatre.
Pripremite cijepanje drva
Cijepanje drva nije veoma komplikovano, ali može zahtijevati određenu pripremu. Cijepajte drva na ravnoj i otvorenoj površini na kojoj imate dovoljno prostora i gdje vam drugi neće prilaziti. Čvrst panj za rezanje je obavezan. Pobrinite se da je težak i stabilan te da čvrsto stoji na površini koja ne apsorbira udarce, jer to smanjuje snagu rezanja. Panj za rezanje ne smije biti iznad visine koljena.
Cjepanicu za cijepanje postavite uspravno, što dalje od sebe, na krajnji rub panja za rezanje. Razlog tomu je ako promašite, sjekira će pogoditi panj za rezanje, a vi smanjiti rizik od udarca o tlo ili noge. Držite sjekiru ravnih ruku, daleko ispruženih na osovini sjekire, i to će vam dati najveću moguću snagu. Drška sjekire treba biti u vodoravnom položaju kada sjekira udari u drvo.
Velike kvrgave cjepanice
Ako imate velike cjepanice ili kvrgave komade s grančicama, cijepanje samo sjekirom može biti teško. Izbjegavajte zamahe sjekirom sa strane jer je možete oštetiti dršku, pa je čak i slomiti. Umjesto toga ćete možda morati koristiti klinove koji se zabijaju u drvo maljem tako da se drvo rascijepi. Umetnite drugi klin u pukotinu tako da se raširi, a zatim nastavite pomicati klinove dok se cijela cjepanica ne rascijepi. Prilikom ovoga nemojte koristiti običnu sjekiru jer se može oštetiti, nego koristite samo sjekiru za cijepanje trupaca ili malj.
Kakvu vrstu sjekire trebate imati?
Postoje različite vrste sjekira za različite namjene, ali ako želite kupiti sjekiru za što efikasnije cijepanje drva, odaberite sjekiru za cijepanje. Veća višenamjenska sjekira također može poslužiti, no prednost sjekire za cijepanje je što ima oblik namjenjen upravo za cijepanje drva za ogrev pa znatno olakšava cijepanje. Sjekira za cijepanje ima veliku i tešku glavu klinastog oblika za bolje cijepanje drva. Sjekira za cijepanje je izrađena za rezanje uzduž vlakana drveta, za razliku od sjekire za drvo koja je izrađena da ih reže. Dobra je i sjekira za cijepanje trupaca čiji je takozvani maljevi vrat namijenjen za udaranje klinova ako naiđete na neobično kvrgave komade drveta.
Zaštitne mjere prilikom rezanja drva
Ključno je biti oprezan prilikom cijepanja drva i osigurati da se niko drugi ne nalazi u blizini panja za cijepanje dok cijepate na njemu. Dobro bi bilo da nosite zaštitne naočale da biste spriječili ulazak krhotina u oči, ali i da nosite rukavice da ne biste ogrebali i povrijedili ruke. Zaštitne cipele s čeličnim vrhovima su također dobre, ako ništa zbog toga što štite stopala uslijed pada cjepanice.